
По идея на проф. Халачев и Иван Гранитски от две години аулата на НАТФИЗ е средище за регулярни сбирки, посветени на паметта на видни театрали (артьори, театроведи, режисьори) и представяне на техни книги. На 9 март десетки почитатели на театъра се събраха за вечер под надслов „Живият Любомир Тенев” – поводът е 100 години от рождението на проф. Тенев и излизането на книгата „Перо и маска” (изд. „Захарий Стоянов”). Поредицата от подобни събития (за Леон Даниел, Венцеслав Кисьов, Вили Цанков) се осъществяват с подкрепата на Столична община, БАН и настоящия ректор на НАТФИЗ проф. Семерджиев. Той каза, че това събитие се вписва точно в новата кампания на учебното заведение „Учи в България, завладей света!”
Свои анализи за творчеството на проф. Тенев, спомени за преподавателската му дейност, приноса му за театрознанието в България говориха проф. Чавдар Добрев, проф. Мирослава Кортенска, режисьорът Павел Павлов, драматургът Панчо Панчев.
Изданието включва най-сериозните статии на Любомир Тенев, липсва само неговата монография за „Хамлет”. Иван Гранитски и проф. Семерджиев обещаха, че ще направят всичко необходимо този ценен труд да бъде публикуван, въпреки че един куп фондации и отговорните министерства отказват да подкрепят такива ценни издания. „Днес театралната критика представлява едно блато, няма нищо общо със задълбочените анализи на Тенев”, обобщи проф. Добрев.
А проф. Кортенска каза: „Настина ръководството на НАТФИЗ трябва да се замисли какво ще отговорят днешните студенти, ако им направим анкета „Кой е Любомир Тенев?”. Мисля, че резултатите ще бъдат доста тъжни. А тази книга ни показва една жива, ярка, незабравима фигура – той и днес е авторитет с принос, действаща мерна единица в театъра ни.”
„Перо и маска” е единствената публикувана книга на проф. Любомир Тенев през последните 25 години.