Проф. Мирослава Кортенска НЕНУЖНИЯТ ЯВОРОВ, НЕНУЖНИЯТ ТАЛАНТ На 29 октомври 1914 г Яворов слага край на живота си. Не е навършил 37 години. Роден в годината на Освобождението на България от турско робство- 1878 г., поетът се превръща в знак на новото време, в знак на българските преобразования през 20-ти век. Светла личност, голям талант,…

Details

АТЕНТАТОРИ НА САМИТЕ СЕБЕ СИ

ИЛИ ЗА ВЗРИВООПАСНИЯ  МЕРКУРИЙ В седмицата, когато се събра 44-то НС започнаха  да гърмят  нашенските български бомби. Колкото и да сме наплашени от случващото се с жестоките атентати в Европа, не можем да отречем, че обстановката около нас, в момента  НЕ е по-малко взривоопасна и радикална. След предсрочните избори и тягосно провлачените преговори за ново…

Details

Уседналите българи

Проф. Мирослава Кортенска Или за ядрото на самонаправилите се днешни наши сънародници По празниците, когато се събират няколко почивни дни,  вече от години са станали типични пътуванията, задръстванията, изпразването на градовете. Преди на шега казвахме, че София например се обезлюдява, защото гражданите се връщат по родните си места, а именно по селата. Сега картината е…

Details

СТАНИ, ЛАЗАРЕ!

Проф. Мирослава  Кортенска В дните на Страстната седмица преминаваме през множеството  метаморфози на празника, по стъпките на Спасителя, от възгласите- „Разпни го!“ до „Осанна!“. На този български Великден обаче е добре да чуем и възгласа: Стани, Лазаре!, с който започва Страстната седмица. Лазар, беден, болен, заминал в отвъдното е върнат към живот от Спасителя. Това…

Details

Интелектуалните конфликти в млада България

  Годината е 1888 г. Висшият педагогически курс (1887 г.) към Първа мъжка гимназия в София е преобразуван във Висше училище. От Германия със солидни литературни познания се завръща младият учен и д-р по философия Кръстьо Кръстев. Решен да участва активно в културното строителство на младото княжество България, д-р Кръстев си поставя амбициозна програма за посяването на…

Details

Яворов – реформатор в театъра

НОВА КНИГА НА ПРОФ. МИРОСЛАВА КОРТЕНСКА Целият 20 век е белязан от огнения дух и песенния лиризъм на ПЕЙО ЯВОРОВ, дори в постмодерната епоха не спада интересът към сътвореното от него – почти всяка година се преиздава поезията му, пишат се нови изследвания за живота му. През 2008 г. проф. МИРОСЛАВА КОРТЕНСКА публикува труда си…

Details

Икар 2016-та – много шум за нищо – протестиращи, наградени и душата в рая…

Повсеместното налагане на  шизофреничните форми на поведение – хем с властта, хем – опозиция, хем протестиращи – хем вкопчени в наградите „Икар“2016-та определено показва, че се намираме в  сериозна криза. Както в политиката, така и в средите на интелигенцията. Жаждата за внимание, за награди, суетата  е характерна за хората на изкуството. Въпросът е  защо протестиращите…

Details

25 години в плен на забравата

По идея на проф. Халачев и Иван Гранитски от две години аулата на НАТФИЗ е средище за регулярни сбирки, посветени на паметта на видни театрали (артьори, театроведи, режисьори) и представяне на техни книги. На 9 март десетки почитатели на театъра се събраха за вечер под надслов „Живият Любомир Тенев” – поводът е 100 години от…

Details